Typer af koblingsskabe vi fremstiller
HV koblingsskab
35kV modtagende understationer. SF6 / vakuumafbryder, 3 rum, op til 2500A / 31,5kA. Kompatibel med IEC 62271 og GB 3906.
LV koblingsskab
Komplet lavspændingsområde-: MNS-udtrækbar (op til 4000A), GGD fast (økonomisk), GCK-skuffetype-(udskiftelig), XL-21 vægmonteret. Kobberskinne standard.
Ring Main Unit (RMU)
Kompakt metal-indkapslet RMU til sekundær distribution. SF6-gas eller solid isolering, 1-i-1-ud / 1-i-2-ud, op til 630A / 20kA belastningsbrud.
Metal-Indsluttet ringhovedenhed
24kV luft-isoleret RMU til by- og industrikabelnetværk. Modulære LBS / TP / CB aflukker, IEC 62271-200 og GB 3906 certificeret.
Metal-beklædt udtrækkeligt koblingsskab
Arbejdshesten i 10-12kV indendørs transformerstationer. Vakuumafbrydertruck, mikroprocessorrelæ, IEC 62271-200 kompatibel, op til 3150A / 31,5kA.
Load Break Switch (til RMU)
Fjeder-betjent tre-positions LBS, der bruges inde i RMU-skabe. 630A / 1250A, 20kA kort-tidsmodstand, ideel til ringhovedapplikationer.
Udendørs vakuumafbryder
Udendørs stang-monteret VCB til 12kV / 24kV luftledninger. Smarte / manuelle muligheder, parret med vores koblingsskabe til netautomatisering.
Præ-Samlet energiboks understation
Kompakt transformerstation, der integrerer HV-koblingsudstyr + transformer + LV-koblingsskab i et enkelt kabinet. Plug-and-play til nytte- og vedvarende projekter.
Fast-Type koblingsskab
Økonomisk fast koblingsudstyr til kabeldistributionsnet. Enkel struktur, nem vedligeholdelse, velegnet til udendørs kompakte transformerstationer.
Nøglekomponenter inde i et koblingsskab
Et koblingsskab er ikke en simpel metalboks - det er et omhyggeligt konstrueret system, hvor tre grupper af komponenter arbejder sammen:hovedstrømkomponenter(føring og regulering af strømmen),beskyttelses- og kontrolenheder(overvåge og beskytte systemet), ogkonstruktions- og støttekomponenter(huser, isolerer og køler alt). Nedenfor er hvad der faktisk er inde i hvert GNEE koblingsskab med de typiske specifikationer, vi leverer.
① Hovedstrømkomponenter
| Komponent |
Fungere |
GNEE typisk specifikation |
| Strømafbryder(VCB / MCCB / ACB) |
Den første beskyttelseslinje. Afbryder automatisk kredsløbet ved overbelastning eller kortslutning og kan betjenes manuelt for at isolere kredsløbet til vedligeholdelse. |
MV: vacuum circuit breaker (VCB), mechanical life >30.000 operationer, åbningstid Mindre end eller lig med 20 ms; LV: MCCB / ACB op til 6300 A. Mærkevarer: CHINT / Delixi / ABB / Schneider. |
| Afbryder / Isolator |
Isolerer fysisk en del af systemet fra kilden, hvilket skaber et synligt brudpunkt, så vedligeholdelsespersonalet er sikkert. I modsætning til en afbryder kan den ikke afbryde belastningsstrømmen. |
Nominel 12 – 40,5 kV, tre-positioner (lukket / åben / jordet), integreret sammenlåsning forhindrer fejl-drift, overholder IEC 62271-102. |
| Samleskinnesystem |
Den vigtigste strømfordelingsvej. Forbinder den indgående forsyning til hvert udgående kredsløb med minimal modstand og varme. |
Høj-renhed tin-belagt kobberskinne som standard (aluminium på forespørgsel). Layout med lav-impedans, epoxy-harpiksisoleret, testet i kort-tidsmodstand op til 31,5 kA/4 s. |
| Strøm-/spændingstransformatorer(CT / VT) |
Sænk store strømme og høje spændinger til målbare, sikre niveauer til måling, beskyttelse og overvågning. |
Nøjagtighedsklasse 0,5 (måling) / 5P10 (beskyttelse), design med lav-mætning for at forhindre relæfejl-drift, indendørs epoxy-støbt isolering. |
| Hjælpekrafttransformer |
Forsyner lav-hjælpestrøm til kontrolkredsløb, relæer og instrumenter inde i kabinettet. |
Kompakt tør-type, energieffektiv IE2+, støj Mindre end eller lig med 50 dB, anti-fugt-epoxystøbning - ideel til indendørs koblingsskabsrum. |
② Beskyttelses- og kontrolenheder
| Komponent |
Fungere |
GNEE typisk specifikation |
| Beskyttelsesrelæ |
"Hjernen" i koblingsskabet. Overvåger løbende strøm, spænding og frekvens; sender et udløsningssignal til afbryderen, når en unormal tilstand (overstrøm, jordfejl, under-}spænding) detekteres. |
Digitalt mikroprocessorrelæ med programmerbar logisk - feeder/motor/transformator beskyttelseskurver. Kommunikation: Modbus-RTU / IEC 61850, SCADA klar. |
| Kontaktor |
Fjernkobler store belastninger til og fra; tåler hyppig drift og høje indkoblingsstrømme. |
Silver-nickel alloy contacts, electrical life >1 million operationer og IP65 støv-tætte/fugt-sikre versioner til minedrift og kemiske anlæg. |
| Interlocking System |
Forhindrer farlige operationer-at åbne døren, mens den er under spænding, eller at afbryde afbryderen med lukket kontakt. Mekanisk + elektrisk dobbeltlåsning. |
En fuld fem-forhindringslås: forhindrer fejl-lukning, fejl-åbning, strømførende jording, jordet lukning og adgang til strømførende rum. OSHA & IEC kompatibel. |
| Målere og indikatorer |
Giv feedback i realtid om strøm, spænding, effekt og komponentstatus til operatører og fjernovervågning. |
Digitalt multi--LCD-måler (V/A/kW/kWh/PF), farve-kodede LED-statusindikatorer, valgfri sky/SCADA-telemetri. |
| Overspændingsbeskyttelsesenhed (SPD) |
Omdirigerer lyn- og omskiftningsspændinger til jorden, før de når følsom elektronik,-, der i stigende grad er afgørende for smarte net og datacentre. |
Type 1 + Type 2 SPD-kombination ved den indgående position, 20 – 40 kA (8/20 μs) pr. tilstand, udskiftelige moduler med statusvindue. |
| Sikringsafbryder |
Kombinerer sikringsbeskyttelse og manuel isolering i én enhed til udgående feeder-kredsløb (motorer, kontrolpaneler, under-distributioner). |
630 – 1250 A (RMU) / op til 630 A (LV feeders), høj brudkapacitet, kompakt flangedesign. |
③ Strukturelle og støttekomponenter
| Komponent |
Fungere |
GNEE typisk specifikation |
| Kabinet kabinet |
Den ydre skal, der holder støv, fugt, fysiske skader og uautoriseret kontakt ude. |
Galvaniseret stål eller kold-valset stål med pulverlakering (RAL 7035 standard, anden RAL på forespørgsel), 1,5 – 2,0 mm plade, IP30 (indendørs) til IP65 (udendørs), aftagelige paneler, dobbelt-dør- eller sektionsdesign valgfri. |
| Isolatorer og samleskinnestøtter |
Oprethold elektrisk isolation mellem ledere og kabinettet; holde skinnerne fast mod elektromagnetiske kræfter under kortslutninger. |
Epoxy-harpiks- og keramiske isolatorer, DMC/SMC-skinne understøtter - høj dielektrisk styrke, varmebestandighed, sporingssikker-. |
| Ventilations- og kølesystem |
Forhindrer overophedning, hvilket accelererer isoleringens aldring og forkorter komponenternes levetid. |
Forced air cooling (fan auto-start >40 grader) for MV-skabe; naturlig ventilation med optimeret jalousigitter til LV; anti-kondensvarmer med termostat som standard til fugtigt klima. |
| Kabelterminaler |
Tilslut eksterne kabler til kabinetkomponenter med pålidelig ledningsevne og lav kontaktmodstand. |
Kobber-/aluminiumsklemmer til 16 – 400 mm² kabler, krympet forbindelse, anti-oxidationsbelægning, anti-vibrationsklemmer til vind-installationer. |
| Jordingssystem |
Leder fejlstrøm sikkert til jord, beskytter udstyr og personale mod elektrisk stød. |
Komplet jordingssystem - kobberjordskinne, forbindelsesstropper, jordingskontakt - tåler fejlstrøm op til 50 kA, overholder IEEE 80 sikker-jordingspraksis. |
Hver komponent ovenfor er type-testet sammen som en komplet koblingsskabssamling (ikke som løse dele), så de klassificeringer, du angiver - spænding, strøm, brydekapacitet, IP-grad - er garanteret som helhed. Spørg efter den fulde komponentstykliste sammen med dit tilbud.
Sådan fungerer et koblingsskab - Trin for trin
At forstå strømstrømmen inde i kabinettet gør det meget nemmere at specificere, installere og vedligeholde. I et typisk-metalbeklædt koblingsskab følger den elektriske energi denne vej:
① Indgående kabel-/transformatorføder
Strøm kommer ind i kabinettet
②Hovedafbryder / indgående afbryder
Beskytter hele kabinettet
③Hovedskinne
Fordeler strøm til alle foderautomater
④ Udgående afbryder / LBS / sikring
Hvert kredsløb er beskyttet individuelt
⑤CT / VT + relæ
Måler og overvåger hvert kredsløb
⑥ Indlæs
Fabrik, bygning, transformerstation eller solcelleanlæg
Den indgående feeder kommer ind gennem kabelrummet og forbindes tilvigtigste indgående afbryder.
Afbryderen fodrerhovedskinne, som løber vandret gennem samleskinnerummet og forsyner alle udgående kredsløb.
Hver udgående feeder er beskyttet af sin egen afbryder, sikringsafbryder eller belastnings-afbryder.
Strømtransformatorer på hver feeder trapper strømmen ned til beskyttelsesrelæet, som løbende sammenligner den målte værdi med beskyttelsesindstillingen.
Når der opstår en fejl - overbelastning, kortslutning eller jordfejl - udløser relæet afbryderen inden for millisekunder og isolerer kun den defekte feeder, mens resten af systemet fortsætter med at køre.
Overspændingsbeskyttelsesanordningeraflede lyn- og koblingsstød til jord, mens denjordingssystemgiver en sikker vej for enhver resterende fejlstrøm.
Dette er grunden til, at koblingsskabet beskrives som "centralnervesystemet" i et strømnetværk: hver funktion, som - bærer, kontrollerer, beskytter, måler, isolerer -, sker inde i én konstrueret enhed, og hver komponent afhænger af den korrekte funktion af de andre.
Oversigt over koblingsskabsspecifikationer
Fuld type testrapporter (dielektrisk, temperatur-stigning, kortslutningsmodstand-, mekanisk holdbarhed) sendes med hver ordre. Spørg vores ingeniører om testrapportpakken.
| Parameter |
KYN28-12 (HV) |
KYN61-40.5 (HV) |
HXGN15-12 / XGN-24 (RMU) |
MNS / GGD / GCK (LV) |
| Nominel spænding |
12 kV |
40,5 kV |
12 kV / 24 kV |
380 V / 660 V |
| Nominel strøm |
630 – 3150 A |
630 – 2500 A |
630 A (LBS) / 1250 A (CB) |
op til 4000 A |
| Brydeevne |
25 – 31,5 kA / 4s |
25 – 31,5 kA / 4s |
20 kA (belastningsbrud) |
65 – 100 kA (skinne) |
| Modstå kort-tid |
31,5 kA/4s |
31,5 kA/4s |
20 kA/2s |
50 – 100 kA / 1s |
| Beskyttelsesgrad |
IP4X kabinet |
IP4X kabinet |
IP3X – IP4X |
IP30 – IP54 |
| Betjeningsmekanisme |
Fjeder (vakuum CB) |
Fjeder (vakuum CB) |
Fjeder (LBS) / Motor |
Manuel / Motor |
| Standarder |
IEC 62271-200, GB 3906 |
IEC 62271-200, GB 3906 |
IEC 62271-200, IEC 62271-103, GB 3804, GB 3906 |
IEC 61439, GB 7251 |
| Certificeringer |
CE, ISO 9001, typetest |
CE, ISO 9001, typetest |
CE, ISO 9001, typetest |
CE, ISO 9001 |
| Samleskinne materiale |
Kobber (blik-belagt) |
Kobber (blik-belagt) |
Kobber (blik-belagt) |
Kobber (blik-belagt) |
| Indhegning |
2,0 mm koldt-valset stål, RAL 7035 |
2,0 mm koldt-valset stål, RAL 7035 |
2,0 mm koldt-valset stål, RAL 7035 |
1,5–2,0 mm, RAL 7035 / SS304 |
Koblingsskab vs distributionsskab vs panel - vilkår forklaret
Købere bruger ofte "koblingsskab", "distributionsskab", "panel" og "RMU" i flæng -, men det er forskellige produkter med forskellige roller. Her er skelnen i almindeligt sprog, så du angiver det rigtige udstyr første gang.
| Semester |
Definition |
Hvor du bruger det |
| Koblingsskab |
En samling af afbrydere, adskillere, samleskinner, CT/VT og beskyttelsesrelæer, der bruges til at styre, beskytte og isolere strøm påsystemniveau - fra transformeren/indgående feeder ned til distributionspunkterne. Større, gulv-stående, installeret i transformerstationer og dedikerede koblingsrum. |
Transformatorstationer, kraftværker, industrianlæg, indgående og føderpaneler, PV-anlæg HV/MV-grænseflade (12 – 40,5 kV eller 380 – 660 V LV koblingsskab). |
| Fordelingsskab/kasse |
Deendeligdistributionssystemets udstyr. Den tager strøm fra det øverste-distributionsudstyr og leverer det til de nærmeste belastninger med beskyttelse, overvågning og kontrol for den pågældende zone. Mindre, ofte væg-monteret, kan forsænkes i en væg. |
Slutfordeling til etager, værksteder, beboelsesejendomme, gadebelysning, små maskiner. Se vores fordelerboksfamilie (JXF / JP / kombinererboks / samleboks). |
| Fordelingstavle/panel (DB) |
Et panel, der opdeler en indgående elektrisk forsyning i underkredse, der hver er beskyttet af en sikring eller miniatureafbryder (MCB). Nogle gange kaldet en forbrugerenhed i boligbrug. |
Slutkredsløb til kommercielle og private boliger; typisk hvad en elektriker installerer på hver etage eller bolig. |
| Ring Main Unit (RMU) |
Et kompakt, fuldt metal-lukket koblingsskab, der bruges i 12-24 kV sekundære distributionskabelnetværk. Integrerer belastnings-afbrydere, sikringer og (valgfrit) en vakuumafbryder i ét lille aflukke - atype koblingsskab, ikke en særskilt kategori. |
Bykabelringe, pad-monterede transformerstationer, kommercielle bygninger og solcelleanlæg, hvor pladsen er begrænset. |
| Motor Control Center (MCC) |
En koblings-/kontrolenhed, der er specielt indrettet til at styre og beskytte motorer, normalt med kontaktorer, overbelastningsrelæer og afbrydere pr. feeder. |
Industrielle anlæg med mange motorer - pumper, ventilatorer, transportører, kompressorer. |
| Målerskab |
Et skab, der rummer CT'er, VT'er, målere og (valgfrit) tarifudstyr til energimåling ved et grænsepunkt. |
Forbrugsfaktureringspunkter, under-måling til lejere, måling af solcelleanlægsproduktion. |
Tommelfingerregel:hvis den beskytter anlægget og står på transformator/indgangsniveau →koblingsskab. Hvis den fodrer, indlæses enden og sidder tæt på brugeren →fordelingsskab/tavle. GNEE producerer både -, og fordi vi bygger hele kæden, er grænsefladen mellem dit koblingsskab og dine distributionsbokse konstrueret til at matche, ikke improviseret.
Inde i koblingsskabet - Fem uafhængige rum
Moderne metal-beklædte koblingsskabe (KYN / XGN-serien) opdeler skabet i fem fuldt opdelte sektioner. Denne adskillelse er afgørende for lysbue-sikkerhed, nem vedligeholdelse og driftskontinuitet.
① Samleskinnerum
Hovedvandrette kobbersamleskinner med epoxy-harpiksisolering, adskilt fra andre rum af metalskillevægge.
② Omskifterrum (strømafbryderrum)
Udtrækkelig vakuumafbryder, stik-primære kontakter, automatiske lukkere, mekaniske låse til sikker reol.
③ Kabelrum
Strømtransformatorer, spændingstransformatorer, overspændingsafledere, jordafbryder og kabelafslutninger.
④ Betjeningsmekanisme og sammenlåsningsrum
Fjederopladningsmotor, lukke-/åbningsspoler, hjælpekontakter, positionsindikatorer og fuld fem-forebyggende mekanisk interlock.
⑤ Kontrolrum med lav-spænding
Mikroprocessorbeskyttelsesrelæ, måler, kontrolkontakter, terminaler - let tilgængelige fra hoveddøren uden at gå ind i HV-rum.
Standarder for koblingsskabe, vi overholder
Hvert koblingsskab efterlader vores fabrik testet i forhold til internationale og kinesiske nationale standarder. De standarder, vi rutinemæssigt anvender, omfatter:
International (IEC)
IEC 62271-200 - metal-lukket AC-koblingsudstyr og kontroludstyr over 1 kV (kernestandarden for HV-koblingsskabe)
IEC 62271-1 - Fælles specifikationer for HV-koblingsudstyr
IEC 62271-100 - Høj-vekselstrømafbrydere-strømafbrydere-
IEC 62271-102 - AC-afbrydere og jordingskontakter
IEC 62271-105 - HV AC switch-sikringskombinationer
IEC 62271-200 (1 kV – 52 kV inklusive)
IEC 60529 - Beskyttelsesgrader (IP-kode)
IEC 61439 - lav-afbryder- og kontrolenheder
kinesisk statsborger (GB/GB-T)
GB 3906 - 3.6 kV – 40,5 kV AC metal-lukket koblingsudstyr
GB/T 11022 - Fælles tekniske krav til højspændingsanlæg
GB/T 1984 - Høj-vekselstrømsafbrydere-
GB/T 1985 - HV AC-afbrydere og jordingskontakter
GB/T 3804 - 3.6 kV – 40,5 kV HV AC belastningsafbrydere
GB/T 16926 - HV AC belastningskontakt-sikringskombinationer
GB 7251 - Lav-koblingsanlæg (LV-koblingsskab)
Krav til GB/T 34936 - Fotovoltaisk DC-kombiner-boks
Sådan klassificeres koblingsskabe
Der er fire praktiske måder at klassificere et koblingsskab - efter spændingsniveau, efter konstruktion, efter afbryderinstallation og efter installationssted. Ved at vide, hvor dit projekt sidder i hver dimension, kan du beskrive produktet præcist i din forespørgsel og hurtigt få et præcist tilbud.
① Efter spændingsniveau
- HV koblingsskab- 12 kV / 24 kV / 40,5 kV (KYN28-12, KYN61-40.5), bruges på understations- og anlægsmodtageniveau
- MV koblingsudstyr- 3.6 – 40,5 kV metal-lukket og RMU-klasser (overlapper HV i IEC-brug)
- LV koblingsskab- 380 V / 660 V (MNS / GGD / GCK / XL-21), nedstrøms for transformeren
② Ved konstruktion
- Åbn-type koblingsudstyr- økonomisk, ingen fuld indkapsling, kun indendørs
- Metal-lukket koblingsudstyr- alle strømførende dele omsluttet af jordet metal, XGN-serien
- Metal-beklædt (pansret) koblingsudstyr- rum fuldt adskilt med metalskillevægge, KYN-serien - højeste bue-blitzsikkerhed
- Gas-isoleret (GIS)- SF6 / solide-isolerede kompakte aflukker til plads-kritiske steder
③ Ved kredsløb-installation af afbryder
- Udtrækkeligt koblingsudstyr- afbryder på en aftagelig lastbil (KYN28 / KYN61 / MNS): vedligeholdelse uden at lukke hele bussen
- Fast koblingsudstyr- afbryder boltet på plads (XGN66 / GGD / XL-21): enklere, lavere pris, fuld busnedlukning påkrævet for afbryderservice
④ Ved installationssted
- Indendørs koblingsskab- IP3X – IP4X, naturlig eller tvungen ventilation
- Udendørs koblingsskab- IP54 – IP65, UV-bestandig belægning, anti-kondensationsvarmer, SS304 / SS316 kapslingsmulighed
- Containeriseret / pad-monteret- RMU eller kompakt GIS inde i udendørs kiosker/transformatorstationer
Anvendelse af koblingsskabe efter marked
Vi konfigurerer koblingsskabet til den lokale netstandard, omgivende forhold og beskyttelsesfilosofi for hvert målmarked. Nedenfor er de konfigurationer, der oftest eksporteres.
KYN28 feeder paneler til 22kV bystationssløjfer
RMU til 12kV kabelnetværk i Filippinerne, Indonesien, Vietnam
IP54-kapslinger til tropisk luftfugtighed (mindre end eller lig med 95%)
Mellemøsten (11/22/33 kV)
Høj-temperaturkoblingsskab vurderet til 50 graders omgivelsestemperatur
Ørken-støvbeskyttelse med IP54 + filtreret ventilation
IEC + SASO / SABRE-overholdelse for Saudi-Arabien, UAE
KYN61-modtagerstationer til Nigeria, Kenya, Tanzania
Fransk-standardkabelterminering som mulighed
Containeriseret koblingsudstyr til hurtig implementering
LV koblingsskab til kommercielle byggeprojekter
EN 61439-1 / -2 verificerede samlinger
RoHS-kompatible materialer til EU-markeder
Sydamerika (13,8 / 23 / 34,5 kV)
Tilpasset koblingsskab, der matcher kabel og beskyttelse i amerikansk-stil
IEEE C37.20.1 / C37.20.7 lysbue-muligheder
Spansk-manualer og mærkning
Australien og Oceanien (11/22/33 kV)
AS / NZS 61439 LV koblingsskab
Høj UV--resistent pulverlakering til udendørskabiner
Høj seismisk zone (8-niveau) forstærkede rammer
Sådan vælger du det rigtige koblingsskab
Brug denne 4-trins udvælgelsesramme til at bestemme, hvilken koblingsskabsfamilie der passer til dit projekt.
Trin 1 - Identificer spændingsklassen
For 10–12 kV indgående / feeder, vælgKYN28-12ellerHXGN15-12 RMU. For 20–35 kV, vælgKYN61-40.5ellerXGN-24. For 380 / 660 V nedstrøms for transformeren vælgesMNS / GGD / GCK / XL-21.
Trin 2 - Match installationsmiljøet
Indendørs kontrolleret miljø → IP4X er nok. Udendørs / kystnært / støvet → IP54 med anti-kondensvarmer, SS304 kapslingsmulighed og UV-bestandig maling.
Trin 3 - Beregn kortslutning-
Bekræft kortslutningskapaciteten- på installationsstedet (typisk 25 / 31,5 / 40 kA). Klassifikationerne for koblingsskabsbrud og kort-tidsmodstand skal være større end eller lig med denne værdi.
Trin 4 - Definer enkeltlinjediagrammet
Antal feedere, CT-forhold, beskyttelsesrelæmodel (overstrøm / afstand / differential), måling, kommunikationsprotokol (Modbus / IEC 61850). Send os din SLD → vi returnerer en tilpasset koblingsskab stykliste og prisliste inden for 24 timer.
Installation og vedligeholdelse af et koblingsskab
Erfaring fra branchen viser, at dårlig installation kan øge driftsomkostningerne med op til30%, og nogenlunde50 % af udstyrsfejlkan spores tilbage til utilstrækkelig vedligeholdelse. Et koblingsskab er et aktiv med lang-levetid (20+ år) - hvordan det installeres og serviceres, afgør, om det når den levetid eller fejler tidligt.
Anbefalede inspektions- og serviceintervaller
| Opgave |
LV koblingsskab |
MV / HV Koblingsskab |
Udendørs / Kyst-enheder |
| Visuel og termisk inspektion (IR-scanning) |
Kvartalsvis |
Kvartalsvis |
Månedligt + efter hver storm |
| Kontrol af mekanisk funktion (afbryder / LBS reol) |
Kvartalsvis |
Hver 6. måned |
Hver 6. måned |
| Beskyttelsesrelæ & sekundær ledningstest |
Hver 6. måned |
Hver 6. måned |
Hver 6. måned |
| Primær/sekundær injektionstest |
Årligt |
Årligt |
Årligt |
| Samleskinne drejningsmoment & kontaktmodstand kontrol |
Årligt |
Årligt |
Hver 6. måned |
| Isolationsmodstandstest (Megger) |
Årligt |
Årligt |
Hver 6. måned |
| SF6 / gastrykskontrol (GIS & RMU) |
- |
Hver 6. måned |
Hver 6. måned |
| Varmelegeme, blæser og anti-kondenskontrol |
Årligt |
Årligt |
Hver 6. måned |
Før installation - Nøgletjek
- Bekræft den indgående spænding, fasesekvens og kortslutningskapacitet- ved tilslutningspunktet
- Bekræft gulvbelastningen, afstande og kabelindføringsretningen (top/bund) mod den godkendte tegning
- Inspicer kabinettet for transportskader, og kontroller IP-graden for den endelige installationsplacering
- Opbevar koblingsskabet i et tørt, ventileret rum (fugtighed < 80%) indtil strømforsyning
- Brug kun kvalificerede elektrikere - idriftsættelse af uuddannet personale ugyldiggør garantien
- Opbevar enkeltlinjediagrammet, testrapporterne og komponentmanualen på stedet
Under Service - Rutinetjekliste
- Lyt efter unormal støj (summende, buedannelse) og kontroller temperaturstigning ved berøring / IR-kamera
- Kontroller, at indikatorlamper, målere og relæ-LCD'er aflæses normalt
- Tjek dørtætninger, låse og de fem-forebyggende interlock-funktioner
- Støvsug støv fra samleskinne og kabelrum (trykluft, tør)
- Drej-skinneforbindelser igen, og kontroller for misfarvning af klemmer
- Dokumenter hver inspektion --tendensdata forudsiger fejl, før de sker
Smart-vedligeholdelsesmulighed:tilføj IoT-overvågning (temperatur, fugtighed, delvis afladning, antal afbryderdrift) til dit koblingsskab, og vores cloudplatform sender alarmer, før der opstår fejl -, hvilket reducerer-inspektioner på stedet og uplanlagt nedetid.
Fremstilling og tilpasning - Dit koblingsskab på din måde
Fordi GNEE er en produktionsfabrik (ikke en handelsvirksomhed), kan hvert koblingsskab tilpasses i kapslingsmateriale, overfladefinish, komponentmærke og beskyttelsesskema. Standardkonfigurationer sendes hurtigt; tilpassede designs er konstrueret ud fra din SLD.
Indkapslings- og finishmuligheder
| Valgmulighed |
Standard |
Opgraderingsmuligheder |
| Indkapslingsmateriale |
Kold-valset stål 1,5 – 2,0 mm, galvaniseret |
Rustfrit stål SS304 / SS316 til kyst-, fødevare-, kemikalie- og offshoremiljøer |
| Overflade finish |
Epoxy pulverlakering, RAL 7035 lysegrå |
Enhver RAL-farve, høj-UV-udendørs kvalitet, anti-korrosions-to-belægningssystem |
| Dørkonfiguration |
Enkelt hoveddør |
Dobbeltdør, sektionsdesign, vinduesdør, hængelåsbare knastlåse |
| Kabelindgang |
Bund (standard) |
Topindgange, blandede pakdåseplader med IP-klassificerede tyller |
| Beskyttelsesgrad |
IP30 – IP54 |
IP65 / IP66 med pakningsdøre og filtreret ventilation |
| Montering |
Gulv-stående |
Væg-monteret, stang-monteret, mobil skridsko / containeriseret |
Komponentmærkekompatibilitet
Vi integrerer afbrydere, relæer, målere og SPD'er fra de brands, dit projekt specificerer -, eller vi tilbyder vores gennemprøvede standardkomponenter:
| Komponent |
Standard mærke |
Valgfrie mærker |
| LV-afbryder (MCCB / ACB) |
CHINT / Delixi |
ABB, Schneider Electric, Siemens, Mitsubishi |
| MV vakuumafbryder |
GNEE (VS1 / VSm-serien) |
ABB VD4, Schneider EV12, Siemens 3AH |
| Beskyttelsesrelæ |
Jingji / GNEE digitalt relæ |
SEL, ABB REF, Schneider Easergy, Siemens SIPROTEC |
| Måling |
CHNT / Acrel |
Schneider PM, ABB, Siemens |
| SPD |
CHNT / Delixi |
DEHN, OBO Bettermann, Phoenix Contact |
Standard leveringshastighed
- Tekniske tegninger:3 arbejdsdageefter SLD-bekræftelse
- LV MNS / GGD / XL-21 kabinetter:10 – 15 hverdage
- KYN28-12 paneler:15 – 20 hverdage
- KYN61-40.5 / brugerdefineret RMU:25 – 30 hverdage
- Prøve / prototype enhed:inden for 7 dagefor godkendte designs
Hvad vi har brug for fra dig til et tilbud
- Enkeltlinjediagram (SLD) - selv en håndskitse virker
- Nominel spænding, nominel strøm og kortslutningskapacitet-
- Antal foderautomater og deres belastninger / CT-forhold
- Beskyttelsesrelæpræference og kommunikationsprotokol
- Installationsmiljø (indendørs / udendørs, højde, luftfugtighed)
- Mængde, destinationsport og målstandard (IEC / GB / andet)
Hvorfor vælge os?
Fabriks-Direkte prisfastsættelse
Ingen mellemmænd. Vi fremstiller samleskinnen, svejser kabinettet, integrerer afbryderen og kører FAT - under ét tag.
Tilpasning til din SLD
Send os dit enkeltlinjediagram, så laver vi koblingsskabet omkring det - ikke omvendt. Fra 630A feeder paneler til komplette 35kV modtagende understationer.
IEC / GB Standard Overholdelse
Hvert koblingsskab er type-testet i henhold til IEC 62271-200 / IEC 61439 og tilsvarende GB-standarder. Rapporter er tilgængelige på forespørgsel før bestilling.
Kobberskinne som standard
Ingen aluminium eller downsizing tricks. 2.0 mm koldt-indkapsling af stål, kobberskinne, mærkeafbrydere (ABB / Schneider / CHINT valgfri) og rustfri hængsler og låse.
Tredjepartsinspektion Velkommen.-
SGS / BV / TÜV / Intertek inspektion før-understøttet. Vi leverer fuld FAT-dokumentation, typetestrapporter og fjernvideoinspektion, hvis du ikke kan besøge personligt.
Sødygtig pakning og global logistik
Eksporter-standard krydsfinerkasser med forstærkede beslag, vakuum-pakket til søfragt. Levering fra dør-til-dør via 30+ etablerede speditører.
Har du brug for et koblingsskab Prisliste i dag?
Send os dit enkeltlinjediagram (SLD), påkrævet antal og destinationsport. Vores salgsingeniør vil svare med et komplet tilbud inden for 24 timer - inklusive FAT-plan, pakkeliste og estimat for søfragt.
Send en e-mail til vores koblingsskabsteam
Vores fabrik
Ofte stillede spørgsmål
1. Hvad er forskellen mellem KYN28 og KYN61 koblingsskabe?
KYN28-12 er normeret til 12 kV (strækker sig til 24 kV) og er det mest almindelige indendørs koblingsskab til 10-12 kV transformerstationer. KYN61-40.5 er normeret til 40,5 kV og bruges i 35 kV-modtagerstationer og højspændingsindustrinetværk. KYN28A er også samme serie som KYN28.
2. Hvad er en ringhovedenhed (RMU), og hvornår bruger jeg den i stedet for et koblingsskab?
En ringhovedenhed (RMU) er et kompakt, fuldt metal-lukket koblingsskab, der integrerer belastnings-afbrydere, sikringer og (valgfrit) en vakuumafbryder i ét skab. Det bruges i 12–24 kV sekundære distributionskabelnet, hvor pladsen er begrænset. Til primære understationer skal du i stedet vælge et komplet KYN28 / KYN61 koblingsskab.
3. Kan du tilpasse koblingsskabet til mit enkeltlinjediagram?
Ja. Send os din SLD (single line diagram) og beskyttelsesfilosofi. Vores ingeniører vil producere en tilpasset koblingsskabsstykliste med afbrydervalg, CT/VT-forhold, relæmodel, samleskinnestørrelser og kabinetdimensioner inden for 24 timer.
4. Hvilke standarder overholder dit koblingsskab?
Vores HV-koblingsskabe overholder IEC 62271-200, IEC 62271-1, IEC 62271-100, IEC 62271-102 og GB 3906. LV-koblingsskabe overholder IEC 61439 og GB Type testrapporter er udstedt af CMA 7251. og fås på forespørgsel.
5. Hvad er den typiske leveringstid for en ordre på et koblingsskab?
Standard 12 kV KYN28 paneler: 15–20 arbejdsdage. Custom KYN61-40.5 skabe: 25–30 arbejdsdage. RMU 12 / 24 kV: 15–25 arbejdsdage. LV MNS / GGD: 10–15 arbejdsdage. Søfragt tilføjer yderligere 20-35 dage afhængigt af destinationshavn.
6. Leverer du typetestrapporter og FAT-dokumentation?
Ja. Hvert koblingsskab leveres med en rutinemæssig testrapport. Typetestrapporter (dielektrisk, temperatur-stigning, kortslutningsmodstand-, mekanisk udholdenhed) er tilgængelige fra vores tidligere type-testede design. FEDE videoer og billeder kan deles før levering.
7. Kan jeg bruge dit koblingsskab til sol-/solcelleprojekter?
Ja. Vi leverer en komplet solcellekoblingsskabsløsning: PV DC-kombinationsboks + PV AC-nettilslutningsskab + HV / LV-koblingsskab til inverterudgangen og step-transformatorgrænsefladen. Se vores distributionsboksfamilie for kombinationsbokse.
8. Hvordan sikrer du koblingsskabskvalitet før forsendelse?
Hvert koblingsskab gennemgår en dokumenteret fabriksgodkendelsestest (FAT), herunder: visuel kontrol og dimensionskontrol, mekanisk drift, verifikation af elektrisk blokering, primær og sekundær injektionstest, isolationstest og (for RMU) gaslækagekontrol. FED video optages og deles med køber.
9. Tilbyder du installations- og idriftsættelsessupport?
For projekter over USD 50.000 sender vi en ingeniør til dit websted for installationsvejledning, idriftsættelse og operatørtræning. For mindre ordrer leverer vi detaljerede installationsvejledninger, videoguider og 24/7 fjernteknisk support via WeChat / WhatsApp / e-mail.
10. Hvordan anmoder jeg om et tilbud på koblingsskab?
Send os dit single line diagram (SLD), de vigtigste tekniske specifikationer, mængde og destinationsport. Vores salgsingeniør vil svare med et komplet tilbud på koblingsskab - inklusive enhedspris, leveringstid, pakning, estimat for søfragt og betalingsbetingelser - inden for 24 timer.
11. Hvad er hovedkomponenterne inde i et koblingsskab?
Et komplet koblingsskab indeholder tre grupper:
(1) hovedstrømkomponenter - afbryder (VCB / MCCB / ACB), adskiller / isolator, kobberskinne, strøm- og spændingstransformere, hjælpetransformer;
(2) beskyttelses- og kontrolenheder - beskyttelsesrelæ, kontaktor, aflåsningssystem, målere og indikatorer, overspændingsbeskyttelsesenhed (SPD), sikringsafbryder;
(3) strukturelle komponenter - kabinet, isolatorer og samleskinnestøtter, ventilation og køling, kabelterminaler, jordingssystem. Se afsnittet Nøglekomponenter ovenfor for den fulde tabel med typiske specifikationer.
12. Hvad er forskellen på en afbryder og en afbryder (isolator) i kabinettet?
En strømafbryder afbryder automatisk strøm ved overbelastning eller kortslutning og kan også betjenes manuelt - den beskytter kredsløbet under belastning. En afbryder (isolator) skaber kun en synlig, sikker pause til vedligeholdelse ogikke kanafbryde belastningsstrømmen; den må først betjenes, efter at afbryderen er åbnet. Begge er låst i vores skabe, så de aldrig kan betjenes i den forkerte rækkefølge.
13. Hvad er forskellen på et koblingsskab og et fordelerskab?
Koblingsskabet sidder på systemniveau - det modtager strøm fra transformeren/indgående feeder, distribuerer det til kredsløb og beskytter netværket (12 – 40,5 kV HV eller 380 – 660 V LV). Den er stor og monteret i transformerstationer/koblingsrum. Fordelingsskabet (boksen) er det endelige udstyr: det tager strøm fra det øverste niveau og forsyner de nærmeste belastninger med zonebeskyttelse. Den er mindre, ofte vægmonteret-. GNEE leverer begge dele, udviklet til at matche hinanden - se terminologitabellen ovenfor.
14. Hvor ofte skal et koblingsskab efterses og vedligeholdes?
Som en vejledning: LV-koblingsskabe - visuel og termisk inspektion kvartalsvis; MV/HV-skabe - hver 6. måned til mekanisk drift og relækontrol, årligt til indsprøjtnings- og isolationstests; udendørs / kystnære enheder - månedlige visuelle kontroller plus kontrol efter hver storm. En komplet vedligeholdelsesplan er i afsnittet Installation og vedligeholdelse ovenfor.
15. Kan komponenterne i mit koblingsskab opgraderes eller udskiftes senere?
Ja. Vores koblingsskabe bruger modulære, standardiserede kabiner: Vakuumafbryderen er på en udtrækkelig lastbil (KYN / MNS-serien), så den kan udskiftes uden at forstyrre samleskinnen; relæer, målere, SPD'er og CT'er tilsluttes- og kan til enhver tid opgraderes til smarte versioner med Modbus / IEC 61850-kommunikation. Vi leverer også eftermonteringsopgraderingsløsninger til eksisterende skabe fra andre mærker.
16. Hvilke kapslingsmaterialer og IP-klassificeringer er tilgængelige?
Standardkabinet er 1,5 – 2,0 mm koldt-galvaniseret stål med epoxy pulverlakering, RAL 7035, IP30 – IP54. Opgraderingsmuligheder omfatter rustfrit stål SS304 / SS316 til kyst-, fødevare-, kemikalie- og offshorebrug; IP65 / IP66 tætte udendørs kabinetter; høj-UV udendørs-maling; og anti-kondensvarmere til fugtigt klima. Alle detaljer findes i afsnittet om fremstilling og tilpasning.
17. Hvorfor er en overspændingsbeskyttelsesanordning (SPD) vigtig i et koblingsskab?
Lyn- og koblingsstød er den førende årsag til skader på relæer, målere, kommunikationskort og anden følsom elektronik inde i kabinettet. En SPD afleder bølgen til jorden på mikrosekunder, før den når disse enheder. Til smarte-net-, sol- og data-centerprojekter monterer vi Type 1 + Type 2 SPD'er på den indkommende position som standard - dette er en billig forsikring sammenlignet med et defekt beskyttelsesrelæ eller en plantetur.